GREYDER

GREYDER

Greyder, iş zekasında QlikView ile fark yaratıyor. Her mevsimin vazgeçilmez markalarından biri haline gelen Greyder, iş zekası ürünü QlikView ile veri analitiğinde başarılarını pekiştirdi.

Gürkan TAŞKIRAN – IT / IS Manager & Bilgi Teknolojileri Müdürü


 

Greyder, tüketicisiyle buluştuğu 1994 yılından bu yana sağlamlık, kalite ve dinamizmle özdeşleşen, ailenin hemen her bireyi için ürünler sunan, ancak en çok da gençlerin dilinden anlayan popüler bir marka. Perakende sektöründe teknoloji kullanımının önemli bir gereklilik halini alması ile bu konuda analiz ve araştırmalara başlayan şirketin tercihi ise QlikView oldu. Greyder’in bu başlıkta yatırım sürecini ve elde edilen faydaları Greyder IT / IS Manager & Bilgi Teknolojileri Müdürü Gürkan Taşkıran, QlikView partneri DQ Türkiye iş ortağı Ali Murat Bar anlattı:

Kısaca kurumunuz ve kurumunuzun teknoloji yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gürkan Taşkıran: Greyder, sıra dışı mağazacılık konsepti, göz alıcı tasarımları, şık tamamlayıcı ürünleri ve her mevsime damgasını vuran modelleri ile hem yurt içinde hem de yurt dışında sevilen bir marka olmayı başardı. Şık tasarımlarının yanı sıra fonksiyonel ürünleri ile de müşterilerinin memnuniyetini kazanmakta. Ağır kış koşullarına, uzun yürüyüşlere, hassas ayaklara ve sıcak yaz günlerine göre özel olarak tasarlanan modelleri şık tasarımlarla sunan Greyder, aksesuarlarıyla da şık koleksiyonlara imza atmakta. Greyder’in en önemli özelliklerinden biri de moda olanı kalite ve fonksiyonellikle birleştirirken, kendini sürekli yenileyen ve tüketicisine her daim hayal ettiğini sunabilen dinamik bir marka olması. Perakende sektöründe teknoloji kullanmanın gerekli ve faydalı olduğunu düşünüyoruz. Buna hizmet eden teknolojik araçların kullanımına önem veren, geleceğin de önde gelen ayakkabı markalarından biri olmayı önemsiyoruz.

İş zekası çözümleri, kurumunuz yapısında nasıl bir yere sahip? Neden bir iş zekası aracına ihtiyaç duyuldu? QlikView ürününe karar verme sürecinden bahsedebilir misiniz?

Gürkan Taşkıran: Günümüzde değişen müşteri tercihleri ve davranışlarının doğal bir sonucu olarak, perakendeciler de kendilerini geliştirmek amacıyla mevcut hizmetlerini arttırmak, hizmet kalitesinde fark yaratma temelinde, fiyat dışı rekabet araçlarını etkin kullanma yollarını aramakta. Hız, perakendede bir trend olarak hala önemini korumaya devam etmekte. Ekonomik, kültürel ve psikolojik faktörlerin dışında teknolojik gelişmeleri de firmaların yakından takip etmesi gerek.

Perakende tarafında firmalar; genişleyen veri kaynaklarının, dijital etkileşimin ve kullanılan veri etkisiyle veri çeşitlenmesi ve büyümesi gibi büyük veri olarak adlandıracağımız durumla karşı karşıyalar. Verinin kısıtlardan arındılarak çapraz ilişkileriyle sorgulanması ve iş keşfi için kullanılması, iş birimlerini güçlendirerek ve firmalar için stratejik avantaja dönüştürmekte. İş zekası çözümleri; tüm alışveriş kanallarını tek bir yapıda bileşmiş olarak görmenize, müşterilerinizi ve onların alışkanlıklarını daha iyi anlayarak, karışık çok kanallı perakende süreçlerini detaylı olarak izlemenize destek olmakta.

Greyder olarak, iş zekası özellikle perakende gibi dinamik, hızlı karar ve aksiyon almayı gerektiren bir sektörde bulunmamız nedeniyle bizim için kritik öneme sahip. Sayfalarca raporun hazırlanması, incelenmesi ve analiz edilmesi sonucunda çıkarılan sonuçlar ile karar alma yolunu seçtiğinizde bazen sonuca ulaşana kadar geç kalabiliyorsunuz. İş zekası tam bu noktada bizim için devreye giriyor ve kritik konularda karar alma sürelerimizin kısalmasını ve daha net veriler doğrultusunda karar alarak çevikliğimizi artırmamızı sağlıyor. Bilgiyi toplama, ihtiyaç anında karar süreçlerine doğru bilgiyi dahil etme, stratejik manevra hızı, sonuçta tüm operasyonel süreçlerin etkili ve hızlı işleyişi kuruma uygun iş zekası çözümlerinin sonucunda oluşmakta.

Artan veri hacmimizin bir bütün olarak görmemizi sağlayacak, üst yönetimin karar sürecinde hızlı destek verebilecek ve görsel olarak da bizi tatmin edececek bir ürüne ihtiyacımız vardı. İş zekası ürününe karar vermeden önce firmamızın ihtiyaçlarını, yol haritasını ve BT politikalarını gözönüne alarak, alacağınız ürünün bu ihtiyaçları karşılamaktaki başarısını analiz ederek karar verdik. Bu arayışımız sırasında, QlikView ile tanıştık. QlikView; analitik yönü son derece güçlü, son kullanıcılar tarafından çok çabuk benimsenen ve kullanılabilirlik oranı yüksek bir araç olmasının yanı sıra, uygulama ve geliştirme sürelerinin diğer geleneksel iş zekası platformlarına oranla daha kısa olması nedeniyle tercihimiz oldu.

QlikView ve DQ Türkiye ile yapılan işbirliği size neler kattı. Ne gibi faydalar sağladınız?

Gürkan Taşkıran: QlikView’in iç süreçlerimize hız kazandırmasının yanı sıra son kullanıcılara da farklı bir görüş ve perspektif kazandırdı. QlikView kullanımı sonrasında daha hızlı, bağımsız ve kişiye özel raporlama yetenekleri ile birimler arasında üretkenliğin başladığı, raporlamanın yanı sıra analiz vizyonunda da gelişme gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca belirlediğimiz ihtiyaçları tamamen karşılaması, bellek içi analiz tekniğini kullanması, tek ürün içinde tüm fonksiyonları karşılaması ve kullanıcılarımız tarafından beğenilmesi/ seçilmesindeki en önemli etkenler oldu. QlikView, görsel yönü oldukça kuvvetli bir araç. Son kullanıcılar kendi raporlarını kendi görmek istedikleri şekilde alıyorlar. Etkili dashboard tasarım olanakları ve grafik çeşitliliği ile içerik yanında, doğru yoruma yönelik ve vurucu görsel raporlar oluşturabiliyoruz.

Ali Murat bey, QlikView ile gerçekleştirmiş olduğunuz proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ali Murat Bar: Perakende sektörünün dinamik yapısında en önemli unsur olan hız faktörünü şirket içerisinde çabucak uygulayıp, yöneticilerin hızlı karar alabilmelerini sağlayan veri erişimini hızlandırıp, kolaylaştırdık. Proje detayında mağazaların LFL satış karşılaştırması, hedef gerçekleşen, fatura adet ortalaması, en çok satılan ürünler, stok miktar ve maliyet analizi, ürün karşılaştırma gibi karmaşık raporlar hızlıca hayata geçirildi. Teknik anlamda kolay öğrenimi ile QlikView eğitimleri sonrası BT ekibinin projeye hızlı adapte olmasını kolaylaştırdık. Geçmişte yapılan veriye erişim çalışmalarını QlikView ile verimliliğini arttırdık. Gençlerin dilinden anlayan popüler bir marka olan Greyder, iş zekası ürünü QlikView ile veri analitiğinde başarılarını pekiştirdi.

QlikView Türkiye ve DQ Türkiye ile nasıl bir sinerji oluşturdunuz, proje uygulama aşamasındaki deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Gürkan Taşkıran: QlikView Türkiye’nin ve çözüm ortağı olarak bize önerdiği DQ Türkiye firmasının çözüm ve müşteri odaklı yaklaşımı ile şirket içerisinde oluşturduğumuz ekibin uyum sağlaması ve projeyi sahiplenmesi sayesinde kısa sürede etkili ve başarılı bir proje gerçekleştirdik. Bu yaklaşım ile oluşturuğumuz ekip olgusu sayesinde zamanımızın büyük kısmını analiz, tasarım ile talep ve ihtiyaçların doğru belirlenmesine ayırdık. Doğru bir kavramsal çıkarıma sonucunda projenin canlı kullanıma geçiş ve geliştirme aşamalarında daha hızlı ve efektif çalışmalar ortaya çıktı. İş zekası; firma ile yaşayan ve gelişen bir yapı olması nedeniyle, projemiz yapılan talepler ve ihtiyaç analizleri doğrultusunda devam ediyor. Tüm proje sürecinde gösterdikleri özverili çalışma ve verdikleri destekten ötürü DQ Türkiye firması ve IT ekibimize, müşteri ve çözüm odaklı bakış açısından ötürü Qlikview Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum.

Bir cümle ile özetlemenizi istesek, QlikView’un kurumunuza ve günlük işlerinize katkısını nasıl ifade edersiniz?

Gürkan Taşkıran: QlikView, belirlenmiş tüm ihtiyaçlara çözüm üreten ve iş zekası alanında her soruya cevap veren bir platform.