İlk bakışta Qlik Sense

29 Aralık 2016

Qlik Sense uygulamasında neler yapabilirsiniz?

Çoğu İş Zekası (BI) ürünü, anlaşılan soruları önceden yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Peki takip eden sorularınız ne olacak? Birisi raporunuzu okuduktan ve görselleştirmenizi gördükten sonra gelenler? Qlik Sense ilişkisel modeliyle, bilgiye giden kendi yolunuzda ilerleyerek arka arkaya sorular yanıtlayabilirsiniz. Qlik Sense ile, verilerinizi istediğiniz gibi araştırabilir, her adımda yeni şeyler öğrenebilir ve daha önce keşfettiklerinize göre sonraki adımları belirleyebilirsiniz.

Qlik Sense turu

Qlik Sense nasıl çalışır?

Qlik Sense siz çalışırken hemen yanıt verir. Qlik Sense önceden tanımlanmış ve statik raporlar gerektirmez ve başkalarına bağlı olmanız gerekmez. Siz tıklayıp öğrenirken Qlik Sense uygulamadaki her görselleştirmeyi ve görünümü seçimlerinize özgü yeni hesaplanan veri ve görselleştirme kümesiyle günceller.

Qlik Sense Enterprise

Qlik Sense Enterprise ve temel platformu çok çeşitli kullanım senaryolarını destekler. Bunlara; kullanıcıların verilerini araştırmasını sağlayan self servis veri görselleştirme, kullanıcıları standart bir iş süreci veya iş akışıyla uyumlu hale getiren kılavuzlu analizler, web sitelerini ve uygulamaları geliştiren eklenmiş analizler ve belirli iş süreçlerini veya kullanım senaryolarını destekleyen özel analiz uygulamaları dahildir. Qlik Sense Enterprise Qlik Analytics Platform içerir.

Qlik Sense Cloud

Qlik Sense CloudQlik Sense ürününün kullanıcılara Qlik Sense uygulamaları oluşturmasına ve paylaşmasına imkan tanıyan çevrimiçi, barındırılan bir sürümüdür. Kullanıcıların başkalarıyla işbirliği yapmasını ve birlikte veri keşfetmelerini sağlar. Ayrıca kullanıcılar, mobil cihazlar dahil olmak üzere Internet bağlantısı ve modern bir web tarayıcısı olan tüm cihazlardan buluta ve uygulamalara erişebilir. Qlik Sense Cloud ücretsiz ve ücretli katmanlara sahiptir.

Qlik Analytics Platform

Qlik Analytics Platform, geliştiricilerin ve OEM iş ortaklarının Qlik görsel analiz özelliklerini web karma ortamlarıyla bir uygulama eklemesini veya özel uygulamalara eklemesini sağlayan bir pakettir. QIX analiz altyapısını ve tüm API ve SDK ürün sınıfını içerir.

Qlik Sense Desktop

Qlik Sense Desktop, kullanıcılara Qlik Sense uygulamasını kullanma ve birden fazla veri kaynağından yalnızca sürükleyip bırakarak kişiselleştirilmiş, etkileşimli veri görselleştirmeleri, raporlar ve gösterge panelleri oluşturmasına fırsat veren bir Windows uygulamasıdır. Kişisel ve şirket içinde iş amaçlı kullanım için ücretsizdir.

Uygulama modeli

Uygulama, Qlik Sense ürününün kalbinde yer alır.

Büyük iş uygulamaları dağıtmak ve yönetmek yerine, yeniden kullanabileceğiniz, değiştirebileceğiniz ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz kendi Qlik Sense uygulamalarınızı oluşturabilirsiniz. Uygulama modeli, yeni rapor veya görselleştirme için bir uzmana dönmek zorunda kalmadan bir sonraki soruyu kendi başınıza sormanıza ve yanıtlamanıza yardımcı olur.

Bir uygulama, görselleştirmeler içeren bir veya daha fazla sayfadan oluşur. Görselleştirmeler, diğer bilgilerle birlikte grafikler, tablolar ve verilerinizin benzer temsilleridir. Görselleştirmelerinizde seçimler yaparak, kendi keşiflerinizi yapmak ve verileriniz hakkında bilgi almak için bilgileri analiz edebilirsiniz.

Uygulama oluşturma

Qlik Sense uygulamasında, herkes bir uygulama oluşturabilir. Uygulamalar farklı amaçlar için kullanılabilse de, bir uygulama oluşturma sürecinde bazı ortak adımlar vardır: dosyalar veya veritabanlarından veri yükleme ve sayfalarda görselleştirmeler oluşturma. Başkalarıyla paylaşılacak uygulamalar için uygulamaların daha fazla geliştirilmesini hızlandıracak yeniden kullanılabilir görselleştirmeler ve başka öğeler oluşturabilirsiniz.

İlişkisel seçim modeli (yeşil/beyaz/gri)

Veri kümeleri arasındaki bağlantıların keşfi, Qlik Sense uygulamasındaki temel kavramlardan biridir. Siz tıkladıkça, ilişkili veri değerleri vurgulanır. Seçimler yeşil olarak vurgulanır, ilişkili veriler beyazla temsil edilir ve hariç tutulan (ilişkilendirilmemiş) veriler gri olarak görünür. Bu anında geri bildirim, sonraki soruları düşünmenizi ve araştırmaya ve keşfetmeye devam etmenizi sağlar.

Aşağıdaki örnekte, seçilen on yıl değeri (yeşil) 1910'lar, seçiminizi daha daraltmanız için size olası (beyaz) 1914 1919değerlerini verir. 19201921 ve 1922 değerleri, seçilen on yıl 1910'ların parçası olmadıkları için koyu gri (hariç) olarak işaretlenir. Açık gri on yıl değerleri 1920'ler - 1990'lar, (Decade) alanında bir seçim yapılmadığı takdirde olası (beyaz) hale gelen alternatif değerlerdir.

Seçime sahip alan değerleri, seçilen (yeşil), olası (beyaz), alternatif (açık gri) ve hariç (koyu gri) durumlarını gösterir.

Qlik Sense uygulamasında gezinme ve etkileşim kurma

Qlik Sense, veri yüklemenize, veri analiz etmenize veya verilerle hikaye anlatmanıza göre değişen birçok farklı moda ve görünüme sahip web tabanlı bir uygulamadır. Bilmeniz gereken dokunma ve fare hareketleri ve klavye kısayolları bulunur. Qlik Senseuygulamasını farklı diller için nasıl ayarlayacağınızı da öğrenmek isteyebilirsiniz.

Sayfalar ve görselleştirmeler

Bir sayfa, uygulamadaki bir sayfa olarak düşünülebilir. Sayfa, verilerinizin görselleştirmelerini içerir. Görselleştirmeler pasta grafiği, sütun grafik ve tablolar gibi grafiklerden, metin ve görüntü öğelerinden ve seçim filtre bölmelerinden oluşturulabilir. Uygulamanızı verilerinizin farklı yönlerini temsil eden farklı sayfalarla yapılandırarak, neyi analiz etmek istediğinize ilişkin kararları daha kolay verebilirsiniz.

Görselleştirmeler sayesinde doğrudan gördüğünüz verilerle çalışabilirsiniz. Verilerinizi anlamak için kolayca görselleştirmelerinizde detaya inebilirsiniz. Görselleştirmelerde aykırı değerleri, desenleri, eğilimleri ve basit satır ve sütunlarda görülmeyen korelasyonları keşfedebilirsiniz.

Sağdaki görselleştirmelerde (sütun grafik ve ağaç haritası) sunulacak verileri seçmek ve filtrelemek için kullanılan filtre bölmelerini sol tarafta gösteren bir uygulama sayfası örneği.

Oluşturma

Qlik Sense, veri modelinde yapılandırılabilecek birden fazla veri kaynağından yüklenen verileri kullanan uygulamalar geliştirmenizi sağlar. Veri modeli, uygulamalarınızı oluştururken sayfaları, görselleştirmeleri ve hikayeleriyle birlikte temel aldığınız modeldir.

Yeniden kullanılabilir öğeler oluşturarak, iş arkadaşlarınızın ve iş ortaklarınızın verileri araştırmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Keşif

Görselleştirmelerde etkileşim kurarak ve seçimler yaparak, genel görünüm düzeyinde veya ayrıntılarda kolayca yeni bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca uygulamada veri kümesinin tamamını arayabilir ve dönmek istediğiniz ilginç sonuçları kaydetmek için seçim imleri oluşturabilirsiniz

İşbirliği yapma

Qlik Sense, işbirliği düşünülerek geliştirilmiştir ve kararları destekleyecek ve başkalarını etkileyecek ortak bir anlayış oluşturulmasına yardımcı olacak araçlar sağlar.

Siz bir uygulamayı başkalarıyla paylaştıktan sonra, bu kişiler uygulamanızı bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda araştırabilir. Uygulamadaki veri görselleştirmelerinde seçimler yapabilir ve başka keşifler yapmak için kendi sayfalarını ve görselleştirmelerini kullanabilirler.

Sizi ve hissedarlarınızı karar verme sürecinde destekleyecek ikna edici argümanlar oluşturmak için veri hikayesi anlatımı özelliğini kullanarak verilerle ilgili bir anlatı oluşturabilir ve bu anlatının unsurlarını vurgulayabilirsiniz. Slaytlara ve anlık görüntülere stil öğeleri ve yorumlar ekleyebilir ve bunları başkalarına iletmek için bir hikaye halinde düzenleyebilirsiniz. Hikayenizdeki anlık görüntüler hikayenin oluşturulduğu tarih ve saat verilerini korur; ancak hikayeyle sınırlı kalmanıza gerek yoktur, daha fazla analiz için hemen canlı sürümlere geçebilirsiniz.

Dışarı aktarma ve yazdırma işlevleri, sayfaları ve görselleştirmeleri farklı yaygın biçimlerde paylaşmanızı sağlar.