Kurumsal Şirketler İçin Rapidminer Rehberi: Veri Madenciliği Nasıl Yapılır?

31 Aralık 2021
data-mining

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi çeşitli teknolojik ürünlerin kullanım oranları artmıştır. Bu teknolojik aletlerden bankacılık işlemleri, alışveriş, çeşitli yerlerden randevu alma gibi işlemler gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız işlemlerin sonucunda ise verilerin birikmesini sağlıyoruz. Biriken bu veriler, şirketler adına önemli bilgileri barındırıyor.

Şirketler, karmaşık ve kullanılmaz halde bulunan verileri kullanabilmek adına bazı işlemler uyguluyor. Şirketlerin sık sık faydalandığı işlemlerde biri ise “Veri Madenciliği” ya da “Data Mining” olarak bilinen bir işlemdir. Şirketler Veri Madenciliği işlemi için genellikle RapidMiner yazılım platformunu kullanmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Veri Madenciliği ve RapidMiner ile ilgili merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

data-mining

Veri Madenciliği(Data Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

Veri madenciliği ya da İngilizce olarak Data Mining, büyük verilerin nicel ve matematiksel yöntemler ile işlenmesi ve anlamlı, kullanılabilir verilere ulaşılması işlemidir. Veri madenciliği ile veriler, büyük veri havuzlarından çeşitli işlemler ile çıkartılır ve şirketlerin kullanabileceği anlamlı verilere dönüştürülür.

Veri madenciliği ile elde edilmek istenen verinin büyüklüğü ve büyüklüğüne bağlı olarak işlemin uzunluğuna göre veri madenciliği farklı şekillerde yapılabilse dahi genel olarak veri madenciliği şu adımlar ile yapılır;

  • Kullanılacak olan veriler belirlenir
  • Gereksiz veriler temizlenir
  • Farklı kaynaklardan elde edilen benzer veriler birleştirilir
  • Temizlenen ve birleştirilen verilerden uygun olanları seçilir
  • Veriler, veri madenciliği için uygun bir biçime dönüştürülür
  • Hazırlanan verilere veri madenciliğinin amacına uygun algoritmalar uygulanır
  • Veri madenciliği sonucunda elde edilen sonuçlar yorumlanır ve doğruluğu araştırılır

Veri madenciliği bu işlemler sonucunda başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

data-mining-rapidminer

Veri Madenciliğinin Önemi

Veri madenciliği pek çok farklı alanda kullanılabilen bir işlemdir. Ancak baktığımızda ticari faaliyetlerde bulunan şirketler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Veri madenciliği, şirketlere istedikleri konularda tutarlı tahmin yapma ve sonuç odaklı hareket etme gücü verir.

Veri madenciliği sayesinde büyük veri havuzlarından insanlar tarafından bulunamayacak, kullanılabilir ve anlaşılır veriler elde edilir. Elde edilen bu veriler ile müşteri memnuniyeti artırılabilir, ürün ya da hizmet performansları ölçülebilir, riskler tespit edilebilir, çalışan performansı ölçülebilir, şirket gelirlerinin artırılması amacıyla kampanyalar planlanabilir ve finansal sahtekarlıklar önlenebilir. Veri madenciliği bunlar gibi daha nice faydasıyla günümüzde oldukça önemli bir konumdadır.

RapidMiner Nedir, Ne İşe Yarar?

RapidMiner, makine öğrenimi ve veri madenciliği gibi işlemlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen bir yazılım platformudur.

RapidMiner ile makine öğrenmesi, veri madenciliği, metin madenciliği, tahmin edici analiz ve iş analizleri gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında ise araştırma, eğitim ve uygulama geliştirme gibi amaçlar için kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İş Zekası ve İş Analitiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

veri-madenciligi

Veri Madenciliğinde RapidMiner Kullanmanın Avantajları Nelerdir? Neden Tercih Etmelisiniz?

Veri madenciliğinde istenilen verilere göre işlemler çok uzun sürebiliyor. RapidMiner, sahip olduğu özellikleri ile veri madenciliği sürecinin tüm adımlarını desteklemektedir. RapidMiner sahip olduğu veri yükleme ve dönüşüm, veri ön işleme ve görselleştirme, öngörülü analitik ve istatiksel modelleme, değerlendirme ve dağıtım gibi özellikleri ile veri madenciliği için çok uygun bir yazılımdır.

RapidMiner Java programla dili kullanılarak yazılmış olan bir platformdur. Kod yazma ihtiyacı minimuma indiği için kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilir. Kod yazma ihtiyacının az olması ile hata riski oldukça düşüktür.

RapidMiner sahip olduğu özellikleri ile veri madenciliği süreci için oldukça uygun olan ve sık sık kullanılan bir platformdur.

Bu yazımızda sizler için Veri Madenciliği nedir, nasıl yapılır ve RapidMiner nedir, ne işe yarar sorularına cevap verdik. Ayrıca Veri Madenciliğinin öneminden ve Veri Madenciliğinde RapidMiner kullanmanın avantajlarından bahsettik.

İlginizi Çekebilir: Veri Görselleştirmenin Kurumsal Şirketlere 6 Faydası