Kurumsal Şirketler İçin Rapidminer Rehberi: Veri Madenciliği Nasıl Yapılır?

31 Aralık 2021
data-mining

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi çeşitli teknolojik ürünlerin kullanım oranları artmıştır. Bu teknolojik aletlerden bankacılık işlemleri, alışveriş, çeşitli yerlerden randevu alma gibi işlemler gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız işlemlerin sonucunda ise verilerin birikmesini sağlıyoruz. Biriken bu veriler, şirketler adına önemli bilgileri barındırıyor.

Şirketler, karmaşık ve kullanılmaz halde bulunan verileri kullanabilmek adına bazı işlemler uyguluyor. Şirketlerin sık sık faydalandığı işlemlerde biri ise “Veri Madenciliği” ya da “Data Mining” olarak bilinen bir işlemdir. Şirketler Veri Madenciliği işlemi için genellikle RapidMiner yazılım platformunu kullanmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Veri Madenciliği ve RapidMiner ile ilgili merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

data-mining

Veri Madenciliği(Data Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

Veri madenciliği ya da İngilizce olarak Data Mining, büyük verilerin nicel ve matematiksel yöntemler ile işlenmesi ve anlamlı, kullanılabilir verilere ulaşılması işlemidir. Veri madenciliği ile veriler, büyük veri havuzlarından çeşitli işlemler ile çıkartılır ve şirketlerin kullanabileceği anlamlı verilere dönüştürülür.

Veri madenciliği ile elde edilmek istenen verinin büyüklüğü ve büyüklüğüne bağlı olarak işlemin uzunluğuna göre veri madenciliği farklı şekillerde yapılabilse dahi genel olarak veri madenciliği şu adımlar ile yapılır;

 • Kullanılacak olan veriler belirlenir
 • Gereksiz veriler temizlenir
 • Farklı kaynaklardan elde edilen benzer veriler birleştirilir
 • Temizlenen ve birleştirilen verilerden uygun olanları seçilir
 • Veriler, veri madenciliği için uygun bir biçime dönüştürülür
 • Hazırlanan verilere veri madenciliğinin amacına uygun algoritmalar uygulanır
 • Veri madenciliği sonucunda elde edilen sonuçlar yorumlanır ve doğruluğu araştırılır

Veri madenciliği bu işlemler sonucunda başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

data-mining-rapidminer

Veri Madenciliğinin Önemi

Veri madenciliği pek çok farklı alanda kullanılabilen bir işlemdir. Ancak baktığımızda ticari faaliyetlerde bulunan şirketler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Veri madenciliği, şirketlere istedikleri konularda tutarlı tahmin yapma ve sonuç odaklı hareket etme gücü verir.

Veri madenciliği sayesinde büyük veri havuzlarından insanlar tarafından bulunamayacak, kullanılabilir ve anlaşılır veriler elde edilir. Elde edilen bu veriler ile müşteri memnuniyeti artırılabilir, ürün ya da hizmet performansları ölçülebilir, riskler tespit edilebilir, çalışan performansı ölçülebilir, şirket gelirlerinin artırılması amacıyla kampanyalar planlanabilir ve finansal sahtekarlıklar önlenebilir. Veri madenciliği bunlar gibi daha nice faydasıyla günümüzde oldukça önemli bir konumdadır.

Etkili Veri Madenciliğinin Sonuç ve Faydaları

Veri madenciliği günümüzde pek çok farklı sektörde aktif olarak kullanılan bir işlemdir. Veri madenciliği sonucunda ise her bir sektör farklı sonuçlar elde edebilir. Veri madenciliği sonucu elde edilebilecek bilgilere örneklere verecek olursak;

 • Sigortacılıkta sigorta risk gruplarının belirlenmesini sağlar.
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi’nde (CRM) müşteri memnuniyetini, sadakatinin artırılmasını ve pazar kampanyalarından yüksek oranda fayda sağlama çalışması yapılmasını sağlar.
 • Bankacılıkta müşterilerin kredi kartı kullanım alışkanlıklarının belirlenmesinde ve kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesinin yapılmasını sağlar.
 • E-Ticarette siber saldırıların tespit edilmesini ve kullanıcı davranışlarının belirlenmesini sağlar.
 • Sağlık sektöründe yapılan testlerin sonucunda elde edilen veriler kullanılarak, çeşitli hastalıkların önceden tespit edilebilir ya da acil servislerde, hastaların rahatsızlıklarına göre bir sıralama yapılabilir.

Bunlar gibi pek çok sektörden farklı örnekler verebiliriz. 

Etkili veri madenciliği sonucunda her sektör farklı sonuçlar elde edebilir. Ancak veri madenciliğinin genel olarak faydaları benzerdir.

Veri madenciliği faydaları genel olarak şu şekildedir;

 • Şirketinizde bulunan anlamsız verilerin, algılanabilir ve kullanılabilir bir hale getirilmesini sağlar.
 • Elde edilen veriler ile müşterilerin satın alma alışkanlıkları tespit edilebilir. Bu tespit ile müşterilerinizin gelecekte satın alabileceği ürün ya da hizmetleri tahmin edebilmeyi sağlar.
 • Özellikle E-ticaret sitelerinde, müşterilere özel önerilerde bulunulmasını sağlar.
 • Çeşitli maddi dolandırıcılık işlemlerinin tespitini sağlar. Bu sayede gerekli önlemleri alabilme şansı yakalarsınız.
 • Şirketin geleceğe yönelik alacak olduğu önemli kararların denetlenmesini ve daha iyi kararlar alınmasını sağlar.

RapidMiner Nedir, Ne İşe Yarar?

RapidMiner, makine öğrenimi ve veri madenciliği gibi işlemlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen bir yazılım platformudur.

RapidMiner ile makine öğrenmesi, veri madenciliği, metin madenciliği, tahmin edici analiz ve iş analizleri gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında ise araştırma, eğitim ve uygulama geliştirme gibi amaçlar için kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İş Zekası ve İş Analitiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

veri-madenciligi

Veri Madenciliğinde RapidMiner Kullanmanın Avantajları Nelerdir? Neden Tercih Etmelisiniz?

Veri madenciliğinde istenilen verilere göre işlemler çok uzun sürebiliyor. RapidMiner, sahip olduğu özellikleri ile veri madenciliği sürecinin tüm adımlarını desteklemektedir. RapidMiner sahip olduğu veri yükleme ve dönüşüm, veri ön işleme ve görselleştirme, öngörülü analitik ve istatiksel modelleme, değerlendirme ve dağıtım gibi özellikleri ile veri madenciliği için çok uygun bir yazılımdır.

RapidMiner Java programla dili kullanılarak yazılmış olan bir platformdur. Kod yazma ihtiyacı minimuma indiği için kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilir. Kod yazma ihtiyacının az olması ile hata riski oldukça düşüktür.

RapidMiner sahip olduğu özellikleri ile veri madenciliği süreci için oldukça uygun olan ve sık sık kullanılan bir platformdur.

Bu yazımızda sizler için Veri Madenciliği nedir, nasıl yapılır ve RapidMiner nedir, ne işe yarar sorularına cevap verdik. Ayrıca Veri Madenciliğinin öneminden ve Veri Madenciliğinde RapidMiner kullanmanın avantajlarından bahsettik.

İlginizi Çekebilir: Veri Görselleştirmenin Kurumsal Şirketlere 6 Faydası