Q-Mail Nasıl Çalışır?

13 Haziran 2022
Q-Mail nedir

Q-Mail ile otomatik e-mail raporlama işlemi yapabilir, uyarı bildirim özelliği ile anlık olarak değişiklikleri istediğiniz kişi ve gruplarla paylaşabilirsiniz.. Q-Mail ile otomatik e-mail raporlama işlemi oldukça basittir. Basit olmasının temel nedeni ise Q-Mail’in Qlik ürünleri ile mükemmel bir şekilde entegre olması ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olmasıdır.

Otomatik e-mail raporlama yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

  1. E-mail’in gönderilmesi için belirli bir aralık seçin. Örneğin; her gün, her hafta, her ay gibi.
  2. E-mail’i göndermek istediğiniz kişi ya da grupları belirleyin.
  3. E-mail’in formatını belirleyin. Örneğin; HTML, XLS, PDF gibi.
  4. Otomatik e-mail raporlama sisteminiz hazır, artık gönderebilirsiniz. 

Bu adımları takip ederek, Q-Mail ile belirlenen zamanda, belirlenen aralıklarda istenilen kullanıcılara veya gruplara, Qlik ortamında tanımlı yetkiler çerçevesinde otomatik olarak PDF, HTML, XLS, vb,… formatlarda raporlarınızı gönderebilirsiniz.

Q-Mail’in sağladığı avantajlardan bazıları şu şekildedir;

  • Şirket bünyenizdeki çalışanlara farklı yetki ve filtreleme özellikleri ile farklı farklı gönderimler yapabilirsiniz. Böylece yetki karmaşasından kaynaklı sorunlardan kurtulduğunuz gibi veri güvenliği de sağlayabilirsiniz. 
  • Uyarı bildirim özelliği ile bir değerin tanımlanan koşulları sağlaması halinde otomatik mail atabilir ve değişimlerden çalışanların ve yöneticilerin anlık bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Eski bir rapor ya da dosyaya ihtiyaç duyuyorsanız, Q-Mail düzenli olarak yedekleme işlemi yaptığı için istediğiniz dosyayı Q-Mail üzerinden kolay bir şekilde bulabilir ve geri yükleyebilirsiniz.
  • Q-Mail, sisteminizde log kayıtlarını tutar ve hata ayıklama işlemi yapar. Böylece tam güvenlik sağlar. Q-Mail’in bu özelliğini göz önüne aldığımızda sıradan bir otomatik mail / rapor gönderme programından ayrılır ve sistem güvenliğinizi de sağlamış olur.

Bu yazımızda sizler için QMail ile ilgili Nedir, Nasıl Çalışır, Kurumsal Firmalara Avantajları Nelerdir sorularına cevap verdik. Ürünlerimiz, hizmetlerimiz ya da eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.