Qlik Sense Otomatik E-Mail Raporlama Nasıl Yapılır?

9 Aralık 2021
qlik-sense-e-mail

Qlik Sense, yeni nesil analitik kıyaslama yapan eksiksiz bir veri analizi platformu ve iş zekası (BI) ürünüdür. Qlik Sense türünün tek örneği olan ilişkisel analitik motoru, gelişmiş yapay zekası ve yüksek performanslı bulut platformuyla şirketler tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Qlik Sense sahip olduğu özellikler ile çeşitli kaynaklardan veri toplama, analiz etme ve veri analizi sonuçlarını grafiksel, kolay kullanılabilir bir formatta sunabiliyor. Elde edilen bu verileri raporlama ve mail olarak gönderme işlemini ise Q-Mail ile entegre bir şekilde çalışarak yapıyor. Peki Q-Mail ne işe yarar, avantajları nelerdir ve otomatik e-mail raporlama nasıl yapılır? Bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap vereceğiz.

q-mail-nedir

Q-Mail Ne İşe Yarar, Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Q-Mail, Qlik Sense ve aynı zamanda Qlikview ile entegreli bir şekilde çalışan, otomatik mail ile rapor gönderimi yapabilen yeni nesil bir yazılım teknolojisidir.

Q-Mail sahip olduğu özellikler ile şirketlere pek çok konuda avantaj sağlıyor. Q-Mail’in sahip olduğu özellikler ile sağladığı avantajlar şu şekildedir;

 • Qlik Sense ve QlikView ile entegre bir şekilde çalışarak otomatik mail ve rapor gönderimi yapar. Bu sayede şirketler mail ve raporlarını Q-Mail ile kolayca periyodik bir düzene oturtabilir.
 • Q-Mail, rapor ya da mail gönderimi saatlik, günlük, haftalık ve aylık şekilde otomatik olarak yapabilir. Bu özelliği sayesinde şirketler zamanlamadan kaynaklı hatalarını minimuma indirebilirler.
 • Q-Mail, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı tiplerde rapor sunabilir. PDF, HTML ve XLS rapor gönderimi için kullanılabilecek rapor tiplerinden bazılarıdır. Böylece şirketler farklı rapor tipleri için farklı raporlama sistemi kullanmak yerine Q-Mail ile tek bir yazılım üzerinden bu işlemlerini yapabilir.
 • Şirket bünyesinde çalışanlarınıza farklı yetkiler verebilirsiniz. Böylece şirket bünyesinde yetki karmaşasından doğan sorunların önüne geçebilirsiniz.
 • Q-Mail düzenli olarak yedekleme işlemi yapar. Bu sayede şirketler eski bir rapor ya da dosyaya ihtiyaç duyduğunda, Q-Mail üzerinden gerekli dosya ya da raporu kolayca bulabilir ve geri yükleyebilir.
 • Q-Mail; mobil uyumu, HTML 5 ve son yazılım teknolojileri ile geliştirilmiş yeni nesil altyapı kullanır. Böylece şirketler herhangi bir optimizasyon problemi yaşamaz.
 • Q-Mail, sisteminizde log kayıtlarını tutar, hata ayıklama işlem yapar ve tam güvenlik sağlar. Bu özelliği ile basit bir otomatik mail ve raporlama programından ayrılır, aynı zamanda sistem güvenliğinizi sağlamış olur.
 • Son olarak ise Q-Mail, İngilizce ve Türkçe dil seçeneği sunmaktadır.

Genel olarak Q-Mail’in sağladığı avantajlar bu şekildedir.

Q-Mail ile Qlik Sense & QlikView Raporlarınızı Otomatik Gönderin

Q-Mail, Qlik Sense ve Qlikview ile entegre bir şekilde çalışıyor. Bu sayede şirketler Qlik Sense ya da Qlikview ile elde ettikleri raporları Q-Mail’in özelliklerinden faydalanarak otomatik bir şekilde gönderebiliyor.

Q-Mail ile Qlik Sense ve Qlikview raporlarınızı otomatik göndererek karmaşanın ve vakit kaybının önüne geçebilir, şirket içi ya da şirket dışı raporlama işlemlerinde optimizasyonu kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

q-mail-otomatik-raporlama

Otomatik E-Mail Raporlama Nasıl Yapılır?

Otomatik e-mail raporlama işlemini yapabilmek aslında oldukça basittir. Basit olmasının temel nedeni ise Q-Mail, Qlik Sense ve Qlikview uygulamalarının oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olmasıdır.

Otomatik e-mail raporlama yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

 1. E-mail’in gönderilmesi için belirli bir aralık seçin. Örneğin; her gün, her hafta, her ay gibi.
 2. E-mail’i göndermek istediğiniz kişi ya da grupları belirleyin.
 3. E-mail’in formatını belirleyin. Örneğin; HTML, XLS, PDF gibi.
 4. Otomaik e-mail raporlama sisteminiz hazır, artık gönderebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Q-Mail ne işe yarar, avantajları nedir ve otomatik e-mail raporlama nasıl yapılır sorularına cevap verdik. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Q-Mail Hakkında Önemli İpuçları