Qlik Sense

19 Kasım 2016

Sezgilerinizi ortaya çıkarın

Qlik Sense, herkesin sezgileri ile araştırma ve keşif yapmasını sağlayan çok çeşitli esnek ve interaktif görseller oluşturabileceği yeni nesil self servis veri görselleştirme aracıdır.

Qlik Sense, Qlik firmasının ikinci nesil kanıtlanmış patentli teknolojisi, QIX Associative Data Indexing motoru üzerine kurulmuştur. Associative Data Indexing, kullanıcıların hiyerarşik veya sorgu tabanı yaklaşımlarda gizli kalabilecek farklı kaynaklardaki veri ilişkilerini keşfetmelerine olanak sağlar. Qlik Sense sezgisel araştırma, akıllı arama ve akıllı görselleştirme sayesinde daha hızlı ve derinlemesine analiz sağlar; veri aktarımı ve mobilite sayesinde bilgi paylaşımını artırır; ayrıca, kurumsal bilgi yönetimi özellikleri ile doğruluk ve güvenilirliği destekler.

Qlik Sense, self servis veri keşfini yeni bir noktaya getirerek, işletmeleri daha fazla bilgiye ve daha hızlı etki tepki yeteneğine sahip olacağı yeni bir güç ve esneklik düzeyine taşıyarak herkesin içindeki iş analistini ortaya çıkarır.

Self Servis Görselleştirme ve Keşif

Qlik Sense, herkesin hızlı bir şekilde bilgileri keşfetmesine ve önemli bulgular elde etmesine olanak sağlayan akıllı, duyarlı ve HTML5 destekleyen tüm istemcilerde en uç noktada görselleştirme ve keşif deneyimi sunar. Qlik Sense, kullanıcının veri ile olan deneyiminde sezgileriyle analiz yapmasını teşvik edecek şekilde tasarlanmıştır.

Qlik Sense kullanıcıları herhangi bir kısıtlama, sıralama veya sınırlama olmadan özgürce seçim ve arama gibi doğal etkileşimler ile istediği noktalardan sorularını sorabilirler.

Global Smart Search özelliği, kullanıcıların anahtar kelimeleri SegmentDese tüm veri setinde arayarak bulguları ve ilişkileri ortaya çıkarmasına olanak verir. Akıllı görselleştirmeler verilere anlam katmak için yeni, yenilikçi teknikler sunar. Bilgileri ve görselleri ekran boyutuna göre otomatik uyarlayan hassas tasarım(responsive design) özelliklerine sahiptir. Qlik Sense, kullanıcıların farklı veri kaynaklarında bulunan veriler üzerinde kendi yollarını izleyip, gözden kaçmış olabilecek bulguları ortaya çıkarmalarını ve gizli kalmış noktaları görmelerini sağlar.

Qlik Sense ile herkes iş analisti olabilir. Artık kimsenin yeni rapor veya rapor değişiklikleri için beklemesine gerek kalmayacak. Kullanıcılar, karmaşık SQL sorguları yazmadan, görsel nesneleri birbirine bağlamakla uğraşmadan, merkezi bir yapıda yönetilen veriler, hesaplamalar ve görseller ile sürükleyip bırakarak analiz yapabilecekler. Ayrıca, kod yazmaya gerek kalmadan birden fazla kaynakta yer alan verileri hızlı bir şeklide yükleyebilir ve birleştirebilirler.

Bilgi ve Görüş Paylaşımı

Gruplar ve ekipler Qlik®Sense ile kolayca işbirliği daha iyi kararlar alabilir. Merkezi bilgi havuzu farkli konu alanları ve çalışma grupları için içerik akışları sunarak, kişilerin önemli analizlerinin sonucunu hızlı bir şekilde bulmasına veya ilgili incelemelerin diğer kişilerin kullanımı amacıyla paylaşılmasına olanak sağlar.

Interactive Data Storytelling özelliği, kişilere analizlerini kullanarak senaryoları ve sonuçları ihtiyaç halinde direk verilere erişerek ve sonuçlar ile ilgili soruların cevaplarını hızlıca cevaplayarak hikaye gibi oluşturmalarına ve sunmalarına olanak sağlar.

Qlik Sense, doğal olarak mobil olup, sıfırdan mobilite için tasarlanmıştır. Kullanıcılar araştırma, inceleme, oluşturma ve işbirliği gibi tüm özelliklere tüm cihazlardan ulaşabilir. Birleştirilmiş, dokunma bazlı HTML5 istemci, sezgisel sunar ve hassas tasarım görselleri, verileri ve işlevleri akıllı bir şekilde uyarlayarak tüm cihazlardan olabilecek en iyi deneyimi oluşturur.

Qlik Sense ile organizasyonlar sadece görselleştirme çözümleri sunan uygulamalarda olmayan kurumsal yeteneklerden fayda sağlayabilirler. Bu kurumsal yetenekler sayesinde veri ve kullanıcı yönetiminden, veri güvenliğinden ve ölçeklenebilirlikten ödün vermeden seIfservis veri keşfini tüm esnekliği ile kullanabilirler.

Qlik Sense, zengin analitik uygulamalar oluşturmak, ihtiyaç duyulan görselleri mevcut çözümlere katmak ve Qlik Sense işlevlerini yeni görsel ve obje türlerine göre geliştirmek amacıyla bir dizi açık ve standart API'ler sunarak eşsiz iş gereksinimlerini karşılamak üzere tamamen özelleştirilebilir. Farklı uygulama veya veri depolama araçlarına gerek olmadan birden fazla farklı veri kaynağını temizleme, dönüştürme ve birleştirme imkanı veren veri entegrasyonu sunar.

Qlik Management Console tüm Qlik Sense bileşenlerini merkezi bir noktadan yönetme ve izleme imkanı sunar. Güvenlik modeline uygun merkezi, esnek kurallar, özel ve güçlü koruma ile yönetilen merkezi kitaplıklar sunarak organizasyon genelindeki veri ve analitiklerin tutarlı ve doğru olmasına yardımcı olur. Qlik Sense, konumlarda sorunsuz dağıtım ve yayma olanağı sağlayan esnek ölçeklendirme mimarisi kullanılarak tasarlanmıştır. Ayrıca çekirdeğinde yer alan QIX motoru sayesinde yüksek sayıda eş zamanlı kullanıcıyı ve veri kümelerini ölçeklendirerek, endüstri lideri yüksek hızda dinamik hesaplama ve performans sunar.


Qlik® Hakkında

Qlik (NASDAQ: QLlK), seIfservis veri görselleştirme ve ihtiyaç duyulan analitikler hassas çözümler sunan veri konusunda lider bir firmadır. Yaklaşık 33.000 müşteri, farklı veri kaynaklarındaki ilişkileri ve bilgilerin anlaşılmasını sağlama konusunda Qlik çözümlerini Merkezi Pensilvanya'da bulunan 100'den fazla kapsayan 1700'den fazla iş ortağı ile dünya çapında ofislere sahiptir.