Veri Görselleştirmenin Kurumsal Şirketlere 6 Faydası

3 Aralık 2021
veri-gorsellestirme-faydalari

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar, tablet ya da telefon gibi ürünler hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu teknolojik ürünleri online alışveriş, sağlık işlemleri ve sosyal medya gibi pek çok alanda kullanıyoruz. Yaptığımız her işlem ile şirketlerin faydalanabilmesi veriler üretmiş oluyoruz.

Şirketler; satış geliri, müşteri etkileşimleri, pazarlama performansı, stok seviyeleri ve personel performansı gibi ilgilenilmesi gereken pek çok veri kaynağına sahiptir. Elde edilen bu karmaşık verilerin anlaşılabilir, kullanılabilir bir hale getirilmesi için çeşitli teknik ve yöntemler kullanılır. Şirketlerin verileri kullanılabilir bir hale getirebilmesi için kullandıkları yöntemlerden biri ise Veri Görselleştirme işlemidir.

Bu yazımızda sizler için Veri Görselleştirme nedir ve kurumsal şirketler için veri görselleştirme neden önemlidir sorularına cevap vereceğiz.

Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, verileri insan beyninin daha iyi anlaması ve iç görü alması için daha kolay getirmek üzere grafik gibi görsel bağlama çevirme işlemidir. Veri görselleştirme, grafiklerde bulunan verileri; noktalar, çizgiler ya da çubuklar gibi görsel nesneler kodlayarak, daha anlaşılır kılmak için kullanılan teknikleri ifade eder. Yani veri görselleştirme kısaca bilgi ve verilerin grafiksel olarak temsil edilmesidir.

Veri görselleştirme için kullanılan pek çok teknik vardır. Bu tekniklerden bazıları şu şekildedir;

 • Karma Teknik
 • Geometrik İz Düşüm Tabanlı Teknik
 • İkon Tabanlı Teknik
 • Hiyerarşik Teknik
 • Piksel Teknik

Veri görselleştirme işlemlerinde bunlar gibi pek çok teknik kullanılmaktadır.

veri-gorsellestirme

Kurumsal Şirketler İçin Veri Görselleştirme Neden Önemlidir?

Kurumsal şirketler için veri görselleştirme neden önemlidir sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak;

 • Elde edilen karmaşık verilerin daha iyi analiz edilmesini sağlar.
 • Analiz sonucu elde edilen verilerin daha hızlı yorumlanmasına, yani daha hızlı kararlar alınmasını sağlar.
 • Şirketin mevcut durumunu iyileştirmek ve şirketin gelişmesini sağlamak için plan ve stratejilerin belirlenmesinde önemli katkı sağlar.
 • Veri görselleştirme sonucu elde ettiğiniz grafikler hedef kitlenizi etkilemenizde yardımcı olur.
 • Şirketinizin aldığı kararların ne kadar doğru olduğunu ve kararlarınızın beklentinizi karşılayıp karşılamadığını anlamanıza yardımcı olur.
 • Şirketinizin bünyesinde çalışan veri bilimcilerin işleri kolaylaşır.

Kurumsal şirketler için veri görselleştirmenin önemi genel olarak bu şekildedir.

veri-gorsellestirmenin-onemi

Veri Görselleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Veri görselleştirmenin öneminden de anlaşılacağı üzere veri görselleştirme işlemi şirketler için oldukça faydalıdır. Veri görselleştirmenin faydalarını daha iyi anlayabilmek için alt başlıklar şeklinde incelememizde fayda var.

 1. Daha İyi Analiz

Veri görselleştirmenin en önemli faydalarından biri daha iyi analiz imkanı sağlamasıdır. Veri görselleştirme ile satış ve pazarlama stratejilerini belirleyebilir, aynı zamanda ürünleriniz ile ilgili raporları daha detaylı analiz edebilirsiniz. Elde ettiğiniz analiz sonuçlarını şirketinizin plan ve stratejilerinde kullanarak gelirlenizi ve iş veriminizi artırabilirsiniz.

 1. Hızlı Aksiyon

İnsan beyni görselleri çok daha kolay algılar ve anlamlandırır. Buradan yola çıkacak olursak, görsel raporların çok daha kolay kavranabileceğini söyleyebiliriz. Görsel raporlar kolay kavranabildiği için daha hızlı aksiyon alınabilmesini sağlar. Veri görselleştirme ile elde edeceğiniz raporlar sayesinde yeni veri içgörülerinden hızlı bir şekilde haberdar olarak, şirketinizin büyümesi için gerekli kararları daha hızlı alabilirsiniz.

 1. Kalıpları Belirleme

Baktığımızda şirketlerin kullanabileceği verilerin boyutları oldukça büyüktür. Büyük veriler ise beraberinde karmaşayı getirir. Veri görselleştirme ile içgörüler için pek çok fırsat yakalayabilirsiniz. Veri görselleştirme ile çalışanlarınızın veriler arasındaki bağlantıları anlamasına ve verilerin anlamlandırabilmesini sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları ise şirketinizin plan ve stratejilerinde kullanabilirsiniz.

 1. Hata Keşfi

Şirketler elde ettikleri verileri kullanarak büyük işler başarabilir. Ancak aynı veriler yanlış yorumlanırsa büyük zararlara da sebep olabilir. Eğer ortada yanlış alınan ya da yanlış uygulanan bir karar varsa, burada yapılması gereken bu hatadan hızlı bir şekilde vazgeçilmesidir. Veri görselleştirme ile verilerdeki hataları hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Böylece hatalı kararlardan daha hızlı dönebilir ve zararınızın büyümesine engel olabilirsiniz.

 1. Hikayeyi Anlamak

Bilimsel araştırmalara göre insanlar duyduklarından ziyade gördüklerinden etkilenir. Veri görselleştirme işlemleri ile oluşturacağınız görseller sayesinde hedef kitlenizi çok daha kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz. Ancak görsellerinizi karmaşıklıktan uzak tutarak, basit bir şekilde aktarmalısınız. Aksi takdirde hedef kitlenizden beklediğiniz tepkileri alamayabilirsiniz.

 1. Trendleri Yakalamak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatımızdaki değişiklikler çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Şirketlerin bu hıza ayak uydurması, sektörde varlığını sürdürebilmesi için çok önemli. Veri görselleştirmeyi kullanarak en son gelişmeleri yakından takip edebilir, bu gelişmelere göre ürünlerinizin kalitesini artırabilir ve olası sorunları ortaya çıkmadan önce belirleyebilirsiniz. Bu sayede trendlerin zirvesinde yer alarak gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Veri görselleştirmenin faydaları genel olarak bu şekildedir.

Bu yazımızda sizler için Veri Görselleştirme nedir ve kurumsal şirketler için veri görselleştirme neden önemlidir sorularına cevap verdik. Veri görselleştirme işlemini sunduğumuz Qlik ürünlerini ile profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Qlik ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Qlik Sense Nasıl Çalışır? Neden Veri Görselleştirmede Qlik Sense Ürününü Tercih Etmelisiniz?